Kriptoloji Nedir?

Herkese merhaba,
gelecex.com olarak yayınladığımız ve yayınlayacağımız yazılarımız ile sizlere Kriptoloji Alanında teorik ve pratik bilgiler verecek aynı zamanda güncel konularla ilgili blog yazıları yayınlayacağız. İlk yazımızda sizlere bir başlangıç olması açısından Kriptoloji Nedir? sorusunun cevabını vereceğiz. Temel bilgilerle başlayacağımız blog yazılarımıza sonraki yazılarımızda güncel teknolojilerden ve kriptolojinin kapsadığı veya bağlı olduğu diğer dallardan da bahsederek devam edeceğiz. Şimdi dilerseniz Kriptoloji Nedir? sorusunu basitçe açıklayarak başlayalım…

Kriptoloji Nedir?

İnsanlık tarihi boyunca bilgi her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Bilginin bu kadar değerli olması insanların onu korumasına ve korumak için farklı yöntemler bulmasına yol açmıştır. Bunun için bir çok farklı yöntem bulunmuş değişik metotlar tasarlanmıştır. Bu metotlardan en çok kullanılanı ise mesajı sadece iletilen kişinin anlayabileceği şekilde karmaşık hale getirerek aracı kişilerin mesajdan herhangi bir şey anlayamamasını sağlamak olmuştur. Verilerin şifrelenmesi işlemleri matematikte şifre bilimleri (kriptografi) dalıyla gerçekleştirilirken, şifrelerin analiz edilmesi ve çözülmesi ise şifre analizi (kriptanaliz) bilim dalıyla gerçekleşmektedir. Bu iki bilim dalının birleşmesiyle Kriptoloji Nedir? sorunun yanıtı verilmiş olur.

Kriptolojinin tarihi Antik Mısır dönemlerine dayanmaktadır. Günümüz kriptoloji teknolojisine ulaşmak için atılan en önemli adım ise 1940 – 1944 yılları arasında 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandıkları Enigma şifreleme yönteminin İngiliz Bilim İnsanı Alan Turing tarafından kırılması ile atılmıştır. Enigma 116bit uzunluğunda kullandığı anahtarlar ile günümüz şifreleme algoritmalarında kullanılan anahtarlara yakın şifreleme işlemleri gerçekleştirmiştir.

Şifreleme işlemleri anahtar kullanımlarına göre iki başlık altında listelenebilir. Simetrik Şifreleme (Symmetric Encryption) ve Asitmetrik Şifreleme (Asymmetric Encryption). Simetrik Şifreleme; Gizli Anahtarlı Şifreleme veya Tek Anahtarlı Şifreleme olarakta bilinirken, Asimetrik Şifrelemede ise Açık Anahtarlı Şifreleme olarak bilinir.

Simetrik şifreleme ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulabilirsiniz.

Asimetrik şifreleme için detaylı bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz.

Günümüzde kriptoloji verilerin Gizliliğiyle olduğu kadar, Veri Bütünlüğü, Kimlik Doğruluğu ve Reddedilememesi konularıyla da ilgilenmektedir. Verinin gizlenmesi kadar kim tarafından gizlendiği, verinin aracılar veya 3. şahıslar tarafından değiştirilip değiştirilmediği konuları da büyük önem taşımaktadır. Kriptoloji de bu konular Sayısal İmza teknolojisi ile çözüme ulaşmaktadır.

Gizlilik
Geçmişten günümüze şifreleme işlemlerinin yapılmasının esas nedenini gizlilik oluşturmaktadır. Gizlilikte esas amaç şifrelenmiş veriyi yalnızca yetkilendirilmiş kişi veya iletilen kişinin anlamasını sağlamaktır.

Veri Bütünlüğü
Veri bütünlüğü iletilen verinin yolda değiştirilmediğini, veriden bilgi çıkışı veya bilgi girişi olmadığını, verinin herhangi bir şekilde değiştirilmediğini garanti eder.

Kimlik Doğruluğu
Gizli veya açık olarak gönderilen verinin kimin tarafından gönderildiğinin doğrulanabilmesidir.

Reddedilememezlik
Gönderilen verinin gönderen ile arasında bir bağ oluşması sonucunda gönderenin bu veriyi gönderdiğini inkar edememesi aksi durumun ise ispatlanabilir olmasıdır.

Sonuç

Günümüzde, Kimlik denetimi, E-Ticaret, Kayıtlı Elektronik Posta, Sertifika Dağıtımları gibi bir çok alanda kriptoloji kullanılmaktadır. Bu yazımızda Kriptoloji Nedir? sorusuna yanıt verdik, sonraki yazılarımızda bu konuların daha da detayına girerek sizlere günlük hayatta kullanılan örneklerinden bahsedeceğiz.

 

Referanslar:
http://kamusm.gov.tr/dokumanlar/belgeler/kitaplar/temel_kavramlar.jsp
https://tr.linkedin.com/pulse/kriptoloji-nedir-nihal-kindap
http://www.savaskartal.com/2010/04/11/kriptoloji-nedir/