Tubitak Zaman Damgası SHA-512

Herkese Merhaba,
Tubitak KamuSM Türkiye’de bulunan ESHS (Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı) lerden birisidir. Elektronik İmza ve Nitelikli Sertifika satışı yapmasının yanında Tubitak Zaman Damgası hizmeti de vermektedir.

Tubitak Zaman Damgası Nedir?

Tubitak Zaman Damgası, Türkiye’de bulunan diğer ESHS’lerin hepsinin sunduğu Zaman Damgası hizmetiyle aynı özellikleri taşımaktadır. Zaman Damgası üzerine eklendiği verinin belirli bir tarihte var olduğunu kanıtlar. Zaman Damgası eklenmiş verilerin üzerindeki zaman damgası tarafından eklenmiş tarihten sonra değiştirilmediği kesinleşmiş olur.

 

Özet Algoritması Nedir?

Özet fonksiyonları veriyi tek yönlü matematiksel işlemlere tabii tutarak girdinin boyutundan bağımsız bir şekilde standart uzunlukta bir veri elde edilmesini sağlarlar. Tek yönlü matematiksel işlem ile kasıt ise, standart uzunlukta elde edilen veri tekrar eski haline getirilemez. Bu özel algoritmaları MD5, SHA1, SHA256, SHA512 vb. şekilde örneklendirilebilir.

 

Özet Algoritması Neden Değişiyor?

Özel algoritmalarının belli dönemlerde değiştirilmesi gerekebilir. Elektronik İmza Kanunun çıkmasından itibaren özetleme algoritmaları SHA1 ile gerçekleştirilebilirken, 21.01.2012’de BTK tarafından yayınlanan tebliğde bu algoritmanın güvensiz olduğu belirtilmiş ve sonraki dönemde SHA224, SHA256 gibi daha güçlü özet algoritmalarının kullanılması gerekliliği belirtilmiştir. Peki ne oldu da BTK böyle bir karar aldı;

Bunu şu şekilde açıklayabiliriz, SHA1 özet algoritmasıyla elde edilen özet değerleri, bilgisayar işlemcilerinin hızlanması ile force attack dediğimiz yöntem kullanılarak çözülebilir hale geliyor. Bu sebeple ilgili algoritma yerine günün işlemci gücünün çözemeyeceği daha uzun özet değerleri elde edilmesi için yeni algoritmalara geçiş yapılıyor.

Aynı sebeplerden, günümüzde işlemci güçlerinin hızlı bir şekilde artmasından dolayı SHA256 algoritması yerini yavaş yavaş SHA512 algoritmasına bırakıyor. Tubitak Zaman Damgası özet algoritmalarını SHA256’dan SHA512’ye geçiriyor. Geçişle ilgili Tubitak KamuSM tarafından yapılan duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

 

Özet Algoritması Nasıl Değiştirilir?

Tubitak Zaman Damgası hizmetinin yanısıra verilere zaman damgası basmak için API hizmeti de sunmaktadır. Hali hazırda normal veya imzalanan verilerinize Tubitak Zaman Damgası basıyorsanız işiniz çok kolay. Yalnızca, Tubitak Elektronik İmza API konfigürasyon dosyalarından özet algoritması değerini SHA-512 olarak değiştirmelisiniz. Eğer Tubitak’ın sunduğu SHA512 test zaman damgası hizmetinden faydalanacaksanız zaman damgası URL’ini de değiştirmeli ve size verilen kullanıcı adı ve parolayı da güncellemelisiniz.

Eğer daha önce elektronik imza ve zaman damgası ile hiç uğraşmadıysanız ve bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa 
bizimle iletişime geçerek yardım talebinde bulunabilirsiniz.